WIOSENNA PROMOCJA! Garaże blaszane tańsze nawet o 100zł! Kliknij i sprawdź.
Tutaj kupisz na raty

Jeśli kupujesz garaż/ kojec/ halę bez montażu lub blachę w arkuszach opisujemy dla Ciebie jak należy ją składować, żeby się nie zniszczyła.

Aby przez długie lata pokrycie dachowe należycie spełniało swoją funkcję i nie przysparzało użytkownikowi niepotrzebnych problemów już podczas transportu i przechowywania należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Pozwoli to uniknąć uszkodzenia struktury materiału. Warto także zaznaczyć, że właściwe przechowywanie przed montażem jest warunkiem pozytywnego rozpatrzenia gwarancji. Właśnie z tego względu stworzyliśmy poradnik, który w prosty sposób wyjaśni Wam, jak prawidłowo wykonać te czynności.

Jak długo może leżeć blacha po rozładunku?

Fabryczne opakowanie służy jedynie do zabezpieczenia blachy na czas transportu i krótkotrwałego składowania. Blachy ocynkowane i alucynk w fabrycznych opakowaniach mogą być składowane maksymalnie 2 dni od momentu dostarczenia. Z kolei blachy powlekane mogą być przechowywane w fabrycznym opakowaniu przez 3 tygodnie. Przed upływem tego terminu wszystkie blachy muszą być wyjęte z opakowań (jeśli w takich zostały dostarczone) oraz wysuszone. Blachy ocynkowane oraz alucynk dodatkowo muszą zostać zabezpieczone warstwą oleju konserwującego. Jeśli blacha została dostarczona do klienta bez opakowania, to należy ją niezwłocznie po rozładunku wysuszyć i zabezpieczyć olejem konserwującym.

Co zrobić, żeby blacha mogła leżeć przez dłuższy czas i nie zniszczyła się?

Często zachodzi konieczność przechowywania blachy przez dłuższy czas. Wówczas wszystkie arkusze muszą zostać ułożone pod kątem minimum 3 stopni w zamkniętym pomieszczeniu na suchych drewnianych podkładkach znajdujących się minimum 20 cm od podłoża. Każdy arkusz musi być przełożony suchymi listewkami drewnianymi zapewniającymi swobodną cyrkulację powietrza. Tak zabezpieczone blachy mogą być składowane maksymalnie 6 miesięcy od daty produkcji. Blachy w pakietach i kręgach nie mogą być przechowywane na wolnym powietrzu lub w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci i zmiennych temperatur.

Czego unikać kiedy przechowuję blachy?

Warunki, w jakich przechowywana jest blacha mają duży wpływ na jej trwałość. Nie wolno składować ich w pobliżu nawozów, kwasów i innych agresywnych substancji.

Prawidłowe przechowywanie blach foliowanych - sposób zabezpieczenia.

Przechowując blachę foliowaną należy zadbać o ochronę materiału przed wilgocią. W przypadku zawilgocenia folia ochronna musi zostać natychmiast zdjęta. Blachy foliowane mogą być składowane maksymalnie przez 3 miesiące w suchym, zamkniętym pomieszczeniu, które chroni przed wpływem promieniowania świetlnego. Użytkownik musi koniecznie usunąć folię ochronną przed montażem blachy.

Przechowywanie blachy powinny się odbywać z zachowaniem opisanych przez nas zasad. Należy pamiętać, że przechowywanie blachy przez dłuższy czas powinno się odbywać w zamkniętych pomieszczeniach, odizolowanych od wpływu czynników zewnętrznych. Destrukcyjny wpływ na blachę ma w szczególności wilgoć i promienie słoneczne. Niespełnienie tych wymogów będzie skutkowało krótszą trwałością materiału oraz utratą gwarancji. Warto pamiętać, że w tym artykule przedstawiliśmy ogólne wytyczne przechowywania blachy. Maksymalny czas składowania poszczególnych modeli blach może się różnić między sobą. Zawsze należy zapoznać się z wytycznymi producenta dotyczącymi danego gatunku blachy.

Ogólny sposób zabezpieczenia blach w pomieszczeniach zamkniętych.

  • Upewnij się, że pomieszczenie w którym chcesz składować blachę jest szczelne, ocieplone, temperatura wewnątrz nie jest niższa niż 18 stopni, a wilgotność powietrza nie przekracza 40-45%.
  • Każdy akusz blachy rozłóż osobno.
  • Dokładnie wysusz wszystkie arkusze.
  • Wysuszone arkusze zabezpiecz płynem konserwującym. Najlepiej to zrobić metodą natryskową.
  • Przygotuj suche drewniane przekładki, aby zapenić cyrkulację powietrza pomiędzy arkuszami.
  • Przygotuj podłoże pod blachę zachowując kąt nachylenia min 3 stopni. na wysokości minimum 20 cm od podłoża.
  • Ustaw drewniane belki w poprzek mniej więcej w odloegłości co 1m. na całej długości blachy.
  • Na przygotowane belki połóż jeden arkusz wysuszonej i zabezpieczonej blachy.
  • Na położony prze chwilą arkusz ponownie wyłuż drewniane belki w poprzek w odległości co 1m.
  • Następnie nałuż kolejny arkusz wysuszonej i zabezpieczonej blachy.
  • Te czynności powtarzamy do momentu ułożenia wszystkich składowanych blach.